Διαγωνισμός Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης "Alan Turing"

Την Τετάρτη 26/4/23 πραγματοποιήθηκε ο 2ος Μαθητικός διαγωνισμός «Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing» από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας. Το σχολείο μας είχε τη χαρά να συμμετέχει με 17 τριμελείς ομάδες από όλες τις τάξεις του γυμνασίου. Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά για να λύσουν 10 γρίφους που απαιτούσαν μαθηματικές γνώσεις αλλά και ιδιαίτερο τρόπο σκέψης.

Η εμπειρία ήταν μοναδική! Ο ανταγωνισμός ήταν ιδιαίτερα σκληρός, αφού συμμετείχαν περισσότεροι από 4.000 μαθητές/μαθήτριες, από 183 σχολεία όλης της Ελλάδας. Τα παιδιά έδωσαν όλα τον καλύτερό τους εαυτό και προσπάθησαν να συγκεντρώσουν όσους περισσότερους βαθμούς μπορούσαν. Έτσι μία ομάδα μας βρέθηκε στη 2η θέση στην Περιφέρεια Πελοποννήσου.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε με την καθοδήγηση των καθηγητών του σχολείου μας: Πρόκου Μαρίας, Παπαδοπούλου Πολυξένης και Μουτσώκου Ξανθής.

Σαν Σήμερα