Αγαπητοί γονείς,

Σημαντική για την πρόοδο των μαθητών είναι η συνεργασία των γονέων-κηδεμόνων με τους εκπαιδευτικούς. Γι' αυτό σας καλούμε να επικοινωνείτε τακτικά με την Διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, για να αντιμετωπίζουμε από κοινού θέματα των παιδιών μας προσπαθώντας να προλαμβάνουμε ή να λύνουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται.

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι:
  • 1η ώρα 8:15-9:00
  • 2η ώρα 9:05-9:50
  • 3η ώρα 10:00-10:45
  • 4η ώρα 10:55-11:35
  • 5η ώρα 11:40-12:20
  • 6η ώρα 12:30-13:10
  • 7η ώρα 13:15-13:50
Οι μαθητές οφείλουν να είναι στο σχολείο στις 8.15 π.μ. Σε περίπτωση αδικαιολόγητης αργοπορίας οι μαθητές παίρνουν απουσία την πρώτη ώρα.

Σχετικά με τις απουσίες στο Γυμνάσιο σας γνωρίζουμε τα εξής:
Στο τέλος του χρόνου (πριν την 1η εξεταστική περίοδο Ιουνίου) η φοίτηση του μαθητή χαρακτηρίζεται :
Α) ΕΠΑΡΚΗΣ, οπότε ο μαθητής συμμετέχει στις γραπτές εξετάσεις του Ιουνίου, όταν οι απουσίες του δεν υπερβαίνουν τις 114 .
Β) ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ, όταν οι απουσίες του υπερβαίνουν τις 114 ,οπότε ο μαθητής απορρίπτεται.

Δεν προσμετρώνται απουσίες μαθητών που οφείλονται σε σοβαρά προβλήματα υγείας (μέχρι 25 ημερών) και σε σοβαρά και επείγοντα περιστατικά που απαιτούν μεγάλο χρονικό διάστημα ανάρρωσης, εντός Ελλάδος ή σε χώρες του εξωτερικού (μέχρι 20 ημερών). Επίσης δεν προσμετρώνται οι απουσίες σε κάποιο μάθημα από το οποίο ο/η μαθητής/τρια έχει απαλλαγεί από την υποχρέωση παρακολούθησής του.

Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών/τριών ευθύνονται εξ ολοκλήρου οι κηδεμόνες τους. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα . Σε περίπτωση που μαθητής/τρια έχει απουσιάσει τρεις συνεχόμενες ημέρες ή πραγματοποιήσει τριάντα (30) συνολικά απουσίες, ο/η εκπαιδευτικός που είναι υπεύθυνος/η του τμήματος επικοινωνεί άμεσα με τους γονείς/κηδεμόνες του/της μαθητή/τριας (με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, SMS ή επιστολή). Μετά την πρώτη ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων, σύμφωνα με τα παραπάνω, ο/η εκπαιδευτικός τους ενημερώνει τις πρώτες πέντε (5) εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα, εφόσον υπάρχει μεταβολή στον συνολικό αριθμό απουσιών.

Οι εκπαιδευτικοί και η Διεύθυνση θα είναι πρόθυμοι να συζητήσουν και σας ενημερώσουν για την πρόοδο και την συμπεριφορά των παιδιών σας τις ημέρες και ώρες που αναγράφονται στον πίνακα που θα βρείτε στη σελίδα Καθηγητές.

Σας γνωρίζουμε επίσης ότι τα τηλέφωνα του σχολείου (27330-22439 και 27330-22072) είναι στη διάθεσή σας.
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Γυθείου ευχόμαστε καλή χρονιά και καλή πρόοδο στα παιδιά μας.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΘΕΙΟΥ

Σας γνωρίζουμε ότι το προεδρείο του Συλλόγου αποτελείται από τα κάτωθι μέλη:

• Μπεκάκου Σταυρούλα: Πρόεδρος
  • Παρασκευόπουλος Δημήτριος: Αντιπρόεδρος