Πρόγραμμα σύγχρονης εκπαίδευσης με τηλεδιάσκεψη.

Σας ενημερώνουμε ότι από Δευτέρα 06/04/2020 ξεκινάμε στο σχολείο μαθήματα με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Με απλά λόγια, θα πραγματοποιούνται μαθήματα με τη χρήση προγράμματος τηλεδιάσκεψης.

Για να μπορεί ένα παιδί να παρακολουθήσει τα μαθήματα πρέπει να έχει είτε ένα υπολογιστή με κάμερα και μικρόφωνο ή κινητό τηλέφωνο (smartphone) και φυσικά σύνδεση στο διαδίκτυο. Μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει ακόμα και αν δεν έχει κάμερα και μικρόφωνο στον υπολογιστή του. Απλά δεν θα τον βλέπουν και δεν θα μπορεί να ακούστει στην υπόλοιπη τάξη. Υπάρχει βέβαια η δυνατότητα να επικοινωνεί με τον διδάσκοντα μέσω μηνυμάτων.

Στη συσκευή που θα χρησιμοποιήσει απαιτείται η εγκατάσταση του προγράμματος Cisco Webex Meetings. Παρακάτω μπορείτε να δείτε οδηγίες για την εγκατάσταση του προγράμματος σε μορφή βιντεο ή σε κείμενο.

Πως θα γίνεται η σύνδεση: Θα λάβετε στο ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο ένα μήνυμα από το σχολείο που θα περιέχει ένα σύνδεσμο. Αυτός σας οδηγεί στο πρόγραμμα των μαθημάτων. Δίπλα από κάθε μάθημα θα δείτε το σύνδεσμο της ψηφιακής τάξης του/της εκπαιδευτικού. Αυτό το αρχείο μπορείτε να το κατεβάσετε στον υπολογιστή ή στο κινητό του παιδιού. Την ώρα που πρέπει το παιδί να συνδεθεί με την τάξη, απλά πατάει επάνω στο σύνδεσμο της ψηφιακής τάξης και, εφόσον έχει εγκαταστήσει το πρόγραμμα, συνδέετε. Αν δεν έχει κάνει εγκατάσταση του προγράμματος, απλά θα του ζητήσει να την κάνει.

Πρόγραμμα μαθημάτων

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται 8:00 - 12:00, δεδομένου ότι αυτό το χρονικό διάστημα είναι διαθέσιμη η πλατφόρμα τηλεδιάσκεψης στα γυμνάσια. Για να δείτε το πρόγραμμα διεξαγωγής των μαθημάτων από Δευτέρα 06/04/20 έως και Παρασκευή 10/04/20 πατήστε εδω. ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αρχείο με τους συνδέσμους των ψηφιακών τάξεων θα σας σταλεί στο email σας.

Οδηγίες για την εγκατάσταση του προγράμματος Cisco Webex Meetings

Βίντεο με οδηγίες