200 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

Το '21 με τα μάτια των παιδιών μας...

Ο αγώνας για την ελευθερία - από τη μαθήτρια Κρυστάλλη Νεφέλη - Αργυρώ.

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου συμμετέχοντας με ενθουσιασμό στον εορτασμό για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, εμπνεύστηκαν και εκφράστηκαν με ποικίλους τρόπους. Έγραψαν ποιήματα, τραγούδησαν, ζωντάνεψαν συγκλονιστικά γεγονότα του αγώνα για την ελευθερία, ζωγράφισαν, μελέτησαν λογοτεχνικά έργα, έργα ζωγράφων, κ.τ.λ.

Η αυστηρή τήρηση των μέτρων κατά της πανδημίας και η αναστολή της δια ζώσης εκπαίδευσης δυσκόλεψαν αλλά δεν ματαίωσαν την προσπάθειά μας. Οι δραματοποιημένες σκηνές στα βίντεο γυρίστηκαν, τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα, στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας. Τα παιδιά ηχογράφησαν μόνα τους στο σπίτι, ηχητικά αρχεία, έστειλαν και ξαναέστειλαν, χρησιμοποιώντας τα ψηφιακά μέσα, τις προσπάθειές τους και αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια! Δραστηριότητες διεκόπησαν  ή ανεστάλησαν. Όμως, ο εορτασμός και η δημιουργία δεν σταματούν! Μένουμε υγιείς, συνεχίζουμε να εορτάζουμε το συγκλονιστικότερο γεγονός της σύγxρονης ιστορίας μας και όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν μας περιμένει μια λαμπρή  δια ζώσης γιορτή!

ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ!

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα- από τη μαθήτρια Αχμέντοβα Μιχαέλλα.

Ευαγγελισμός της Θεοτόκου:

Η προετοιμασία του ξεσηκωμού:

Ο ένδοξος ξεσηκωμός:

Ο Εθνικός μας ύμνος

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Δημακόγιαννη Γεωργία - Τραγάκη Παρασκευή

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια τους: Γιαννακάκο Πέτρο, Κουτρή Χαρίδημο και Μουτσώκου Ξανθή.

Σαν Σήμερα